Pleť je zrcadlem našeho života.

Suchá pleť

Sucha-plet

V mládí krásná, svěží, jemná, bez lesku, pupínků a nečistot. V období dospělosti se projevuje nedostatek tuku a vlhkosti, pleť se napíná, šupinkatí a je podrážděná. Citlivě reaguje na chlad, vítr i vlhko a mazové žlázy jí nestačí dodávat vláčnost.

Suché pleti škodí sauna, plavání v chlorované vodě, pleťové vody s obsahem alkoholu, alkohol, projímadla a urologické čaje, které odplavují z těla minerální látky, ostré slunce či ústřední topení a klimatizace.

Základní péče o suchou pleť

Suchá pleť vyžaduje každodenní péči, ale nadbytkem nebo špatnou volbou kosmetických přípravků jí můžeme ještě více ublížit. Doporučujeme omýt ji každý večer jemným čistícím mlékem a poté dočistit pleťovou vodou bez alkoholu. Důležitá je následná volba nočního krému, který by měl být bohatý na tuk a na hydratační složky. Ráno postup s pleťovou vodou opakujeme a noční krém vystřídáme s výživným denním krémem. Měl by obsahovat UV filtr chránící kůži před účinky světla, které způsobuje stárnutí pleti.

Normální pleť

Normalni-plet

Normální pleť se vyznačuje mírným přechodem mezi tzv. T-zónou a jejím okolím. Péče o ni nebývá nijak složitá. Normální pleť je přirozeně krásná, hladká, sametově jemná, s malými póry, elastická, s vyrovnaným obsahem tuku a vlhkosti. S přibývajícím věkem a pod vlivem životního prostředí ztrácí vlhkost, svěžest a stává se snazším cílem mimických vrásek.

Základní péče o normální pleť

Normální pleť potřebuje cílenou péči, zejména je-li vystavována nadměrné zátěži, slunci, větru, chladu nebo permanentnímu stresu. Večer obličej omyjeme čistící mlékem a opláchneme vlažnou vodou. Podle potřeby dočistíme pleťovou vodou s mírným obsahem alkoholu a naneseme noční krém s vysokým obsahem hydratačních látek. Ráno pleť osvěžíme vlažnou vodou, případně dočistíme pleťovou vodou. Poté naneseme lehký, nepříliš mastný, denní krém s vysokým obsahem zvlhčujících látek.

Smíšená a mastná pleť

Smisena-pletMastna-plet

Poměrně tvrdým oříškem je tzv. mastná pleť. Taková pleť se vyznačuje nerovnostmi, zvětšenými póry, mastným leskem a tvorbou akné. Udržovat mastnou pleť v normálu není jednoduché. Ačkoli je poměrně necitlivá a zůstává dlouho bez vrásek, kumuluje se na ni větší množství nečistot a vypadá neupraveně.

Kolem 20. roku dochází k regulaci zvýšené mastnoty a pleť se často mění ve smíšený typ, u nějž jsou znaky mastné pleti ve zvýšené míře patrné pouze v T-zóně. Péče o smíšenou pleť vsak může být ještě komplikovanější než o pleť mastnou. Je totiž nejednotná a nevyzpytatelná.

Základní péče o smíšenou a mastnou pleť

U mastné pleti je důkladné čištění alfou a omegou. Přebytečný maz je ideálním prostředím pro bakterie, původce zánětů a akné. Večer očistíme pleť čistícím gelem s bohatou pěnou, dočistíme pleťovou vodou s obsahem alkoholu, aplikujeme noční krém s minimálním obsahem tuku (v případě velmi mastné pleti aplikujeme trochu hydratačního krému pouze na oční partie a krk). Jednou až dvakrát týdně použijeme ráno peeling a pak naneseme lehký denní hydratační krém. Smíšenou pleť ošetřujeme stejným způsobem jako mastnou. Na postranní partie ale použijeme přípravky určené pro pleť normální.

! POZOR! Přílišná snaha zbavit pleť mastnoty je na škodu. Pokud je naše pleť mastná, tak chce být mastná. Když jí budeme neustále otírat a vysušovat, odvděčí se nám v podobě velice bolestivého a zánětlivého akné. Této problematice se budu ještě věnovat v dalších článcích.

Poznámka: Tento článek je pouze informativní a neměl by sloužit pro diagnózu a léčbu zdravotních potíží. Téma bylo zpracováno dle nejlepšího svědomí autora, avšak bez nároku na úplnost.