Co stres způsobí našemu tělu?

Stres je v dnešní uspěchané době problémem číslo jedna. Manažeři, maminky na plný úvazek, ženy v domácnosti, prodavači, studenti, podnikatelé…ať jste kdokoli, určitě to důvěrně znáte – všechno musíte, ale nestíháte a už si ani nepamatujete, kdy jste naposledy „vypnuli“. Není divu. Rozhlédněte se kolem sebe. Žijeme mnohonásobně hektičtěji než před několika lety. Jsou na nás kladeny stále vyšší nároky a moderní doba nasadila tempo, s nímž není jednoduché držet krok. Zatímco ještě před několika lety byl stres záležitostí několika vytížených skupin, dnes je nepříjemnou realitou všedních dní nás všech, včetně dětí. 

Stres

Oxidační stres

Stres je zabijákem naší energie. Zvyšuje počet volných radikálů v těle, které napadají a ničí buňky a buněčné struktury. Tomuto stavu říkáme „oxidační stres“. Výsledkem je ztráta výkonnosti. Jsme rychle unaveni, vyčerpáni a nedokážeme se soustředit. Mohou následovat poruchy spánku, pocení a neklid, následně pocit vyhoření a deprese z vyčerpání.

V minulosti nás měl stres chránit v životu nebezpečných situacích. Zvýšení adrenalinu pomáhalo lovcům znásobit svoje síly a v mnoha případech přežít. Včera ale není dnes. Přísun adrenalinu nás sice stále dokáže vyburcovat k lepším výsledkům a dobrému fyzickému výkonu, děje se tak ale často na úkor jiných tělesných funkcí. Vzpomeňte si, kolikrát jste po fyzicky nebo psychicky náročné události onemocněli, kolikrát vám naskočil opar, kolikrát vás začalo trápit zažívání. To je jednoznačným důkazem toho, že stres, kromě psychiky, postihuje také tělo. 

Jak nejčastěji postupujeme ve stresových situacích?

Rychle „něco“ sníme a po zbytek dne nás udržuje v chodu káva, cigarety, sladkosti…K večeři něco rychlého a spánek nulový nebo nekvalitní. To všechno jsou věci, které oxidační stres dále zvyšují! Navíc vzniká překyselení organismu – vidíte, jak vše spolu souvisí?!

Při stresu ale potřebujeme především vitamíny, minerály a stopové prvky. Jen díky nim je tělo schopno negativním vlivům čelit a produkovat nezbytnou novou energii.

Důsledky stresu na náš fyzický a duševní výkon?

-produkce energie klesá

-jsme rychleji unavení a vyčerpání

-nedokážeme se dobře koncentrovat

-jsme rychleji náchylní k nemocem

chronický stres=množení volných radikálů=snížená výkonnost=vznik fyziologických onemocnění

Zamezit stresu často není v našich silách. Když ale nemůžeme ovlivnit jeho příčiny, můžeme ovlivnit alespoň jeho následky. Můžeme se postarat o to, aby nezanechal stopy na našem zdraví.

Řešení

-neutralizovat stres

-podnítit produkci energie

-sport a odpočinek

Neutralizování stresu

Oxidační stres je neutralizovaný, jelikož mikroživiny odbouraly volné radikály. K látkám, které dokáží působit antioxidačně a zneškodňovat volné radikály, patří například:

Resveratrol – SRDCE, MOZEK, IMUNITNÍ SYSTÉM jsou na oxidační stres velmi citlivé orgány a jsou jím nejvíce postiženy.

Tento polyfenol

-pronikne do mozku, kde před volnými radikály chrání citlivé nervové buňky. Tak dokáže zmírnit i poškození mozku způsobené stárnutím.

-chrání cévy srdce citlivé na volné radikály, čímž snižuje riziko vzniku srdečných onemocnění.

Chlorofyl - zelené rostlinné barvivo a jeden z nejdůležitějších výrobců energie na naší planetě. V medicíně se používá dlouhodobě, jeho výborné antioxidační schopnosti byly ale zjištěny teprve nedávno. K nejvýznamnějším účinkům chlorofylu na lidský organismus patří

-silná antioxidační schopnost

-podpora krvetvorby

-zásobování kyslíkem a energií

Zelený čaj - zelený čaj a jeho extrakty obsahují mnoho různých antioxidantů. Zelený čaj má velmi vysokou hodnotu ORAC (vyjadřuje schopnost potravin zneškodnit volné radikály) a proto je už celá tisíciletí důležitou součástí asijské medicíny.

Vitamín E - je součástí téměř všech antioxidačních obranných procesů v organismu. Protože je rozpustný v tucích, hraje významnou roli při ochraně mozku, orgánu s nejvyšším obsahem tuku.

Selen - je klíčovým elementem ve zneškodňování volných radikálů. Jen za vydatného zásobování organismu selenem mohou fungovat důležité enzymy. Právě ony nás chrání před rakovinou i nemocemi srdce a mozku (věkem podmíněnými, jako je stařecká demence, Parkinsonova nemoc či Alzheimerova choroba)

Zejména při nevhodném stravování, které často souvisí se stresem, bývá zásobování těla selenem nedostatečné. Proto se osobám pod vlivem stresu doporučuje pravidelné užívání selenu.

Podnícení produkce energie

Abychom stres snáze překonali, potřebujeme hodně tělesné i duševní energie. Přísunem mikroživin produkci energie oživíme a tak zlepšíme vlastní výkonnost. To dokáží zejména:

B- vitamíny – vzájemně se doplňují a pro výrobu energie v mozku jsou nezbytné. Kromě jiného odpovídají za:

-schopnost naší nervové soustavy získat energii z glukózy

-syntezi neurotransmiterů (serotonin)

-tvorbu červených krvinek (B 9)

Cholin - patří do skupiny biogenních aminů a je důležitý pro látkovou výměnu aminokyselin. Velmi pozitivně působí na mozkové a nervové buňky. Proniká přímo do nich a vytváří chemickou látku, která podporuje paměť. Varovným nedostatkem cholinu mohou být:

-zapomnětlivost

-podrážděnost

-poruchy spánku

-bolesti hlavy

Koenzym Q10 - díky přísunu koenzymu Q10 mohou buňky produkovat více energie a tak ani při stresu nenastává pokles výkonnosti. Koenzym Q10 nejenže buňky podporuje při produkci energie, ale chrání je také před útoky volných radikálů.

Železo - tvoří centrální atom našeho krevního barviva a má velký význam při zásobování lidského těla kyslíkem a energií. Nedostatek železa je jedním z nejčastějších deficitů mikroživin v západním světě.

Snížená hladina železa se projevuj:

- únavou a sníženým výkonem (v důsledku každoměsíčně se opakující ztráty krve, jsou ohroženy zejména ženy)

L-karnitin - je důležitý při transportu mastných kyselin do mitochondrií (elektráren našich buněk). Proto má nezastupitelné místo v energetické a látkové výměně a také při fungování srdce, svalů, jater a imunitního systému. L-karnitin je nepostradatelný pro udržení našeho zdraví a naší výkonnosti.

Sport a odpočinek

Kombinace pohybu a odpočinku pomáhá snižovat stres!

Každý pohyb přispívá k odbourávání stresu. Sport ovšem nesmí vést k vyššímu stresu! Sportovní aktivity musíme přizpůsobit životním podmínkám a možnostem. Jinak řečeno, není nutné provozovat hned pětkrát do týdne jogging. Některým to tak často sice bude vyhovovat, jiným ale postačí delší procházka. Důležité je najít svou vlastní míru. Pohyb nám pomůže odbourat stresový hormon adrenalin a ulevit tak vlastnímu tělu. Pozitivní vedlejší efekt: zlepšíme si kondici a naše tělo zaplaví hormony štěstí.

Abychom odbourali dlouhodobý stres, musíme pohyb střídat s dostatečně dlouhými odpočinkovými a relaxačními fázemi. To sníží náš vnitřní nepokoj a my si pak pořádně oddechneme. Pokud nemáme dostatek času, můžeme začít s málem a proložit cvičení pauzami. Doplňte pohyb krátkými přestávkami, během nichž vstanete, na pár minut si protáhnete nohy a dopřejete si jablko.

Kombinaci všech důležitých mikroživin k odbourání stresu a zvýšení výkonu obsahuje jedinečný produkt z mé nabídky.

Cvičit a relaxovat už budete muset zvládnout sami.

Harmonie

Velice důležité je pozitivní myšlení, kterému se budu věnovat v dalším článku.

Poznámka: Tento článek je pouze informativní a neměl by sloužit pro diagnózu a léčbu zdravotních potíží. Téma bylo zpracováno dle nejlepšího svědomí autora, avšak bez nároku na úplnost