Akné je považováno za nejčastější poruchu kůže.

Jak vzniká akné?

Akne2

Akné je onemocnění mazových žláz a vlasových folikolů. Jeho příčinou bývá ucpání vývodu žlázy v důsledku nadměrné produkce kožního mazu. Tím se vytvoří rohovinová zátka, která maz nepustí ven. Pokračující tlak mazu a zvýšené množení bakterií vyvolají zánět, který se na pleti projeví jako zánětlivá reakce. Při akné se vyskytují černé tečky, bílé puchýřky a růžové nebo zarudlé skvrny. Nejčastěji se objevují na tváři, šíji, hrudníku a zádech. Pokud se akné neléčí již ve svých prvních lehčích fázích, může přerůst do těžkého stádia. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy.

Akné v dospělosti není žádnou výjimkou a postihuje hlavně ženy do 30 let. Může se jednat o předmenstruační reakce pleti na změnu hormonů, ale také o dlouhodobý, obtížněji léčitelný problém.

Zejména akné dospělých žen obvykle výrazně pomaleji reaguje na zevní léčbu. Účinnější přípravky bývají obzvláště na začátku léčby agresivnější a vyvolávají dočasné podráždění kůže.

Vznik akné je do určité míry dán dědičností. Samotnému vzniku nelze zabránit. Vhodnou kosmetikou, doplňky stravy a péči o pleť se akné můžete zbavit nebo ho v těžších případech výrazně zmírnit.

Příčiny akné

  -hormonální nerovnováha

 -období puberty: je způsobené převahou mužského pohlavního hormonu (testosteronu)

 stimulující činnost mazových žláz

 -menstruace: u dívek a žen často dochází ke zhoršování akné těsně před menstruací,

 po menstruaci se projevy opět zlepšují

 -těhotenství: na průběh akné obvykle nemá příliš velký vliv, často však dochází ke

 zlepšení až ústupu projevů po přechodném zhoršení v první třetině gravidity

-bakteriální infekce

-užívání některých léčiv

-používání nevhodných kosmetických přípravků

-stres není příčinou akné, ale může jej zhoršit

-nevhodné stravování také není příčinou, ale zhoršuje projevy akné

Léčba akné

Mírnou formu akné je možné léčit pomocí volně prodejných doplňků stravy a vhodnou pleťovou kosmetikou.

Pokud se projevy nelepší nebo má akné závažnější formu, je lepší navštívit dermatologa. Dermatolog může předepsat lokální léčbu, která většinou obsahuje místně podávaná antibiotika, retinoidy, benzyl peroxid či kyselinu azelaovou. Dívkám, u kterých akné souvisí s hormonálními změnami, lze akné léčit hormonální antikoncepcí. Tato léčba však problém s akné většinou pouze na nějaký čas odsouvá.

Nejdůležitější je detoxikace organismu! Na začátku detoxikace se projevy akné zhorší z důvodu pročišťování organismu (někudy to přeci musí odejít), ale po nějakém čase bude pleť čistá a pružná. Musíte léčbu samozřejmě podpořit pravidelnou péčí! Bez té to nepůjde. 

Doplňky stravy při akné

Zinek – účastní se nesčetných tkáňových pochodů a má řadu funkcí v lidském organismu. Stimuluje hojení ran a kůže, proto je prospěšný při léčení akné. Účinek na regeneraci pokožky je skutečně prokázán a biochemická podstata poměrně dobře vysvětlena. Jeho účinek však nespočívá v přímém ovlivňování metabolismu buněk pokožky, ale zapojuje se do velmi složitého procesu, jehož výsledkem je její zlepšená elasticita. Zinek je však v tomto případě pouze jedním z dalších faktorů, které tento jev vyvolávají.

Kyselina salicylová – získává se z vrbové kůry, působí jako rostlinný hormon. Hubí bakterie a zmírňuje bolest.

Vitamín E – je to přírodní antioxidant. Podporuje hojení a obnovu kožních buněk

Aloe Vera – její detoxikační, hojivé a antibakteriální účinky jsou všeobecně známi. Viz. článek Aloe Vera.

Stříbro - antimikrobiální účinky stříbra výrazně omezují výskyt zánětlivých ložisek akné a pomáhají předcházet jejich další tvorbě. Stříbro tak řeší nejen důsledek, ale i příčiny tvorby zánětů. Díky velmi rychlému působení stříbra na záněty dochází k viditelné změně v krátké době. Kosmetické účinky stříbra dále urychlují hojení a regeneraci postižené pokožky. Ale !pozor!, stříbro velice vysušuje pokožku. Viz. článek Problematická pleť.

 Pani-a-aloe2

Kosmetika používaná při akné

Základem péče je pravidelné šetrné čištění pleti, které vede k odstranění přebytečné rohoviny a kožního mazu. Taková péče by měla být hloubková, ale zároveň dostatečně šetrná, aby nedocházelo k dalšímu podráždění pokožky.

Péče o pleť je naprosto nezbytným každodenním úkonem každého kdo trpí akné!

Důležité je vědět, že špatně prováděné čištění pleti nebo naopak přílišná péče může stav akné dokonce dlouhodobě zhoršovat. V těchto případech je jistější pouhá aplikace adstringentní (stahující účinek, snižování tvorby mazu) pleťové vody určené pro pleť s akné. U mírných forem můžeme použít peeling, pleťové masky či krémy.

U výraznějšího postižení s četnějšími uhry je mechanické čištění pleti vhodné. Alespoň v počátku je lépe čištění pleti absolvovat v odborných kosmetických zařízeních a posléze je po zaškolení provádět 1-2 x týdně doma. !pozor! Ne všechna ho provádějí kvalitně.

Mycí gely-jsou nezbytným pomocníkem při pravidelném čištění pleti. Jeho účinky jsou zpravidla protizánětlivé a antibakteriální, čímž zásadně ovlivňuje tvorbu akné.

Peelingy-mohou se používat pouze v případě lehkých forem akné. Peeling hloubkově čistí a odstraňuje přebytečnou rohovinu.

Pleťové masky-slouží k hlubokému vyčištění.

Ošetřující krémy-mají jemnou konzistenci, jsou dobře roztíratelné a dobře se vstřebávají. Kromě příznivého působení na hlavní příčiny vzniku aknózních projevů, současně hydratují pokožku a obnovují její fyziologické poměry.

Režimová opatření u pleti s akné

-chránit pleť před UV zářením kvalitními lehkými krémy nebo transparentními spreji s faktorem nejméně 20

-nekouřit

-vyhnout se stresu

-potraviny neovlivňují ani množství nebo složení mazu, ani tvorbu komedonů. Všeobecný zákaz oblíbených pochutin nebo potravin (čokoláda, zmrzlina, ořechy, maso) je třeba upravit individuálně podle zkušenosti pacienta.

-nepřesušovat pokožku

-těsné oblečení, pod nímž se kůže potí, může zhoršovat akné (roláky, čelenky atd.)

-vyhnout se nevhodné kosmetice - mastné krémy zvyšující možnost ucpání pórů a následného zánětu

-používat nekomedogenní, nemastné přípravky – na obalu bývá uvedeno, zda jsou určeny pro pokožku s akné. Pro mastnou pokožku volíme gely, pro sušší krémy.

-není třeba se vyhýbat make-upu, ale opět by neměl být mastný

-dostatek spánku

Vymačkávání a škrábání projevů akné je absolutně nevhodné.

Akne

Je-li vyvíjen větší tlak při mačkání projevů akné, dojde vždy k průniku obsahu komedonu do podkoží a vzniku výraznější zánětlivé reakce s delším hojením a častějším vznikem jizev nebo pozánětlivých pigmentací.

Samozřejmě, nikdo z nás nechce chodit s býlími uhry na obličeji. Pokud máte potřebu tyto projevy akné vymačkávat, vždy dodržujte následující:

-okolí uhru dezinfikujte

-velice jemně zmáčkněte přes kosmetický tampón

-místo opět dezinfikujte a již na něj nesahejte

-nemačkejte až do krve! Až praskne, okamžitě přestaňte dále mačkat!

Cerne-teky

Především je třeba si uvědomit, že léčba jakéhokoliv kožního onemocnění vyžaduje velkou dávku trpělivosti a důslednosti režimových opatření a správného ošetření pokožky. Důležité je uvědomit si, že „problém“ bývá vždy „uvnitř“ a kožní onemocnění je pouze jeho projevem!

 Poznámka: Tento článek je pouze informativní a neměl by sloužit pro diagnózu a léčbu zdravotních potíží. Téma bylo zpracováno dle nejlepšího svědomí autora, avšak bez nároku na úplnost.